Fungujú vôbec e-známky a e-schránky?

Prichádzajú indície, že elektronické diaľničné známky sú jeden veľký marketingový blaf. Zdá sa, že neexistuje funkčný kontrolný systém. Zdá sa, že jedinou ako-tak funkčnou časťou systému je predaj elektronických známok.  A potom už len veľké čierne prázdno.

Ak náhodou niekto videl reálne, teda hmatateľné, ukážky kontroly platnosti diaľničných známok, či nebodaj niekto obdržal pokutu, celkom by sa mi páčilo, keby sa mi ozval.

Viete, taká exkurzia, spoločná hliadka policajtov a novinárov, ktorí by nakamerovali, ako v reálnom čase nejaký bazmeg v policajnom VW prečíta značky okoloidúcich vodičov a skonfrontuje zakúpenie elektronických diaľničných známok.

Naozaj ma zaujíma, či systém diaľničných známok skutočne funguje. Lebo doterajšie indície hovoria o jedno veľkom tichu.

Elektronizácia a slovensko.sk

Pred viac ako 30 dňami som písal pomocou elektronickej schránky na doručovanie slovenskému Štatistickému úradu. Nič neodpovedali.

Živnostenský úrad mi posielal zas len papierový doporučený list.

Pred niekoľkými mesiacmi som sa chcel pokúsiť si elektronicky prehlásiť firemné auto z lízingovky na firmu po skončení lízingu. Nepodarilo sa to.

Napriek tomu, že elektronickú schránku už mám aktivovanú na doručovanie.  A už som niekoľko firemných zmlúv podpisoval ZEP-om z eID (občianskeho preukazu).

Celkom by ma zaujímalo, ako je na tom štátna správa. Číta vôbec niekto správy v elektronických schránkach?

Viete, takú novinársku exkurziu, video reportáž, ako pracovníci vstupujú do svojho rozhrania elektronických schránok, ako funguje vybavovanie podaní, ako sa presúvajú podania po jednotlivých pracoviskách, aby na ne odpovedal ten správny úradník.

Priatelia, podarilo sa vám vykonať nejaký úkon pomocou eID teda elektronického občianskeho preukazu?  Teda okrem komunikácie s Daňovým riaditeľstvom. Tí to mali zmáknuté už pred viacerými rokmi.

Ako sú na tom obce s prijímaním podaní do oficiálnych elektronických schránok? Áno, termín majú ešte ďaleko , ale nehovorte mi, že sa na Slovensku nenájde aspoň jedna, ktorá by bola hyperaktívna a už fungovala.

Kam sa hrabú pocity

Ja mám totiž taký akýsi pocit niekde v zadnej časti mozgovne, že v oboch prípadoch ide len o čistú potemkinovskú dedinu. Pekne namaľovaný predok, ale zázemie -teda to, čo robí tie služby skutočne funkčné – neexistuje.  Že v zázemí štátu je jedno veľké čierne prázdno.

Že to nikto nikdy nevidel.

Tak, čo? Ja sa isto-iste mýlim v svojich tušeniach a pocitoch. A všetko skvelo funguje. Ale viete ako  to je s nami lekárnikmi-optimistami? Kým neuvidím, neuverím. A pritom tak málo stačí.

Čo vy na to, novinári? Čo vy na to moji poslanci, čo ste ma predbehli na kandidátke SaS? Leto sa blíži, uhorková sezóna by tohto roku mohla byť v znamení slovensko.sk.

Keby som bol poslancom, jeden môj asistent by už na analýze fungovania elektronizácie Slovenska pracoval. Virtuálny priestor je pre mňa druhým domovom už roky.

Share Button