V Európe nám chýba americký cit pre tvorcov daňových základov

Reakcia pravicového liberála na text Amerika ma naučila dôležitú vec: milovať Európu – Denník N

Dostal sa mi do rúk článok, ktorý z veľkou chuťou rozoberá nedostatky sociálneho systému USA, porovnáva ho s Európou a zakončí to odolnosťou niektorých európskych krajín voči extrémizmu. Pričom za extrémizmus je v článku považované aj zvolenie Trumpa v 2016.

Začnem trochu zo široka:

Áno, USA majú zúfalý zdravotný systém. Videné optikou Európy 21. storočia. Ak vezmeme sociálne výdobytky Európy 21. storočia ako etalón kvality na planéte, USA sú v mnohých parametroch smutným účastníkom v poli porazených. Humanizmus sa tak v Európe vyvinul a dnes udáva smer celej planéte.

USA majú 35 miliónov občanov bez zdravotnej poistky a to je rozhodne zlý parameter.

Tým 35 miliónom Američanom bez poistky by to musel niekto zaplatiť. Oni nie sú poistený len tak z plezíru. Oni si ju proste nedokázali kúpiť. Tak ju niekto musí kúpiť pre nich. To bolo jedno z krutých zistení Obamacare – USA zistili, že si vlastne takú zdravotnú reformu nemôžu dovoliť. (Na štátne cenové regulácie si v USA nikto netrúfol.)

Najväčším šokom dovtedy štandardne a sebazodpovedne zdravotne poistených bolo, že sa im zavedením Obamacare zvýšili platby poistky. Okrem iných patológii to produkovalo aj demonštrácie proti právam hendikepovaných na život.

Priatelia, pamätajte si tento fakt – zavedením nového stupňa zdanenia či prerozdelenia sa vyprovokovali patológie v spoločnosti, ktoré dovtedy nebolo vidieť.

Niekto tie túžby po väčšom prerozdeľovaní (a.k.a. spravodlivejšej spoločnosti) zaplatiť musí. Žiaľ iný spôsob nikto zatiaľ nevymyslel. Ak má niekto dostať niečo, na čo nemá, musí mu to niekto venovať. A ten to musí zaplatiť, inak by to bola zlodejina.

A vždy je to práve tá časť spoločnosti, ktorá si bez toho prerozdeľovania aj tak všetko platila a mohla dovoliť. A vždy to prinesie patológie, ako boli tie protesty proti hendikepovaným.

Iste, musíme mať uvedomelejšiu spoločnosť. Časť uvedomelosti získame tak, že potrebné navýšenie je tak malé, že si to platiaci ani nevšimne. Ups – zdá sa, že najpokojnejšie sa s 1,5 miliónom prisťahovalcov vysporiadalo Nemecko, ktoré aktuálne zažíva najväčší prebytok štátneho rozpočtu vďaka politike ECB.  Nasledovali ďalšie krajiny v poradí ekonomickej prosperity.

A vyhraté stále nemáme!

V Německu se od roku 2014 do loňska zvýšil počet bezdomovců o 150 procent. Více než polovinu z přibližně 860 tisíc osob bez trvalého přístřeší tvoří nyní migranti. V příštím roce se mohou řady bezdomovců rozrůst na 1,2 milionu lidí. Vyplývá to ze statistiky, o které informoval list Die Zeit.

Zdroj: Bezdomovců v Německu rapidně přibylo. Jejich počet ovlivnili migranti | Týden.cz

To viete, súvzťažnosť sa dá nájsť medzi kadečím, čoho krivky majú tie správne trendy.  😉

Druhú možnosť, ako získať uvedomelú spoločnosť je ju vychovať. To znamená naliať ďalšie peniaze do nových projektov. Od vzdelávania , cez zamestnanosť až po politickú garnitúru.   A to niekto zaplatiť musí… Ja viem, som otravný s touto vetou, ale tak to proste je. Zadarmo ešte žiaden učiteľ neobedoval a lekár neoperoval.

V mene zachovania Novembra 89 a milovanej EU navrhuje autor toho textu v Denníku N, že si musíme ten zmier, tú demokraciu, ešte viac a ešte viac kupovať.

Nákupom sociálnych istôt, ktoré zadarmo rozdáme potenciálnym voličom extrémizmu. Veď silnejšia odolnosť v niektorých krajinách ukazuje, že takto by to mohlo fungovať – príkladmi naozaj nešetrí.

Ako inak dostať k „voličom extrémizmu“ viac vzdelania? Niekto ho musí zaplatiť. Podľa autora toho článku to má byť… Nuž to som sa nedočítal.  A nie len v dnešnom rozsahu, ale ešte viac a ešte viac.

A keď zlyhajú aj bagatelné prizdanenie aj vyučovanie dospalých a detí?

Alebo vy vidíte u progresívnych socialistov, kde chcú na to vziať? Vidíte niekde, že by niekde v tom článku spomenul podporu nástrojov, ktoré  vyprodukujú väčšie daňové základy? Lebo to by musel aj autor toho textu  na tej Amerike, voľnom trhu a slobodnej súťaži aj niečo pochváliť.

Nie zo srandy som k zdravotnej reforme napísal jednu poznámku: „V reforme zdravotníctva vôbec nechcem riešiť príjmovú zložku. To je absolútne v kompetencii ekonomických ministerstiev. Oni sa musia postarať o to, aby sme my mohli na zdravotníctvo dosť míňať.“

Nie, nejde o to, že by som tiež patril medzi tých, čo by tú propagáciu „zadarmizmu“ tam chceli nasilu vidieť. Oni, tí ľavičiarski idealisti to tam  proste vždy majú. Tým, že im absolútne chýba cit pre tých, čo tvoria daňové základy.

A tak výsledkom ich snaženia po lepšej a spravodlivejšej spoločnosti je výskyt kadejakých patológii.  Paradoxom dôkaz sporom obvykle končí.

Áno, som všetkými desiatimi prstami za lepšie zdravotníctvo, lepšie sociálne služby a spoločnosť milujúcu demokraciu. Preto všetkými dvadsiatimi prstami podporujem voľný trh, slobodné podnikanie a zoštíhľovanie štátu.

Oni aj tí USA-republikáni nakoniec pochopili, že to v tej našej Európe robíme fakt dobre  a Obamacare nezrušili a už ani nezrušia.

Hľadám vždy spôsob ako na to míňanie zarobiť.  Teda v reči článku v Denniku N: Ako si vziať z USA to skvelé, čo im prinieslo to, čo na nich obdivujeme  a nezničiť si to, čo nám funguje lepšie.

Bez elitných USA vysokých škôl ten pokrok v medicíne nenastane.  Dokonca bez tých vysokých cien liekov v USA by nemal kto výskum financovať, leda by prišla revolučná zmena a zdesaťnásobila sa( už dnes minimálne desaťnásobne väčšia ako v Európe) filantropická spoločnosť.

Bez elitných demokratických novín ako Washington Post či New York Times nebudeme mať čo vyučovať na predmetoch mediálnej výchovy.  A bez Silicon Valley by ste nečítali tento blog.

Viete priatelia, máme 100 ročné výročie VOSR a je to stále dookola:

Tady na tí točne jsem jim to říkal: Nezabíjajte kapitalistov, nezabíjajte kapitalistov, nebude potom toho, čo vám prispeje na obed. Ale je to marné, je to marné, je to marné. 

Share Button