Bieloruskí diktátorskí pokrokári a sprostý zadubený západný svet

Nadpis je zámerne provokačný. Moje ostatné články z nedávnych čias sú voči diktátorom zámerne provokačné. Ako rád by som sa v ich hodnotení mýlil. Preto preháňam, aby som ich vyprovokoval k reakcii. K dôkazu, že všetko je inak, že sa všetci mýlia, len Rusko a jemu podobné diktatúry sú budúcnosťou ľudstva. A my demokrati sme sprostí, že proti nim bránime.

Prečítal som si rozhovor s bieloruským ministrom zahraničia. Chváli sa, ako Lukašenkov režim skvele ustál svoju úlohu na rozhraní EU a Ruska.

Prezident je tvrdý, nekompromisný človek. Nekompromisný k tým, ktorí sa dopúšťajú chýb z vlastnej viny. K prejavom korupcie a porušenia práva aj práva občanov. Ale, chcel by som, aby ste sa na to pozreli inak. Čo sa za posledných dvadsať rokov, čo je náš prezident pri moci, stalo v mnohých postsovietskych štátoch? Konflikty, ozbrojené boje, neustále revolúcie.

My sme za dvadsať rokov nielen bez krviprelievania dokázali uchovať našu nezávislosť, suverenitu a územnú celistvosť, ale aj zvýšiť náš politický a ekonomický potenciál. A museli sme vydržať veľa. Boli určité momenty tlaku nielen zo Západu, ale aj z Východu. Pochybujem, že v takýchto podmienkach by akýkoľvek iný človek mohol dokázať to, čo dokázal prezident Alexander Lukašenko.

Zdroj:  SME.sk | Šéf bieloruskej diplomacie: Bez Lukašenka by sme boli tam, kde Ukrajina.

Dokonalosť sama. Možno by bolo načím ho navrhnúť na Nobelovu cenu mieru. Veď ako hovorí nejeden je držiteľ: „Dnes to už dajú každému.“

Chlapík , čo sa išiel pozrie priamo na zápasy píše, že…

je v Minsku a mění názor na Lukašenka. Ty sportoviště tady, to je pecka. Právě jsem v nádherném krytém velodromu, kde je tiskáč. Kolem areály mnoha fotbalových hřišť a ve městě je čisto. A kam se hrabe šaška aréna na tu minskou.

Zdroj:  Pavel Mykiska – je v Minsku a mění názor na Lukašenka. Ty….

Pekne im to ide. Možno sa skutočne ukáže, čo som napísal onehdá ako komentár k obhajobe super priemyselnej a rozvinutej ekonomike Ruska.

Obvykle tá obhajoba prebieha nejako nasledovne:

„Někteří lidé pořád Rusko podceňují. Je to 150 milionový národ, velká část má vysokoškolské vzdělání, mají stovky výzkumných center, obrovské know how, létají do kosmu, poslali automaty na Venuši, Mars, Lunu a na další tělesa naší soustavy, mají vynikající letadla, lodě a ponorkyL“

 

Na úvod mojej provokácie si dovolím vecnú poznámku z dejepisu. Pripomína mi to „výnos UV KSSSSSSČ“ na výrobu Škody Favorit. Možno by si mali Putin, Lukašenko a podobní vo svojej učebnici dejepisu 20. storočia prehodiť strany. Ja viem, 30. roky a začiatok 40. je momentálne pre Putina návodom, ale možno by si mal niečo naštudovať o RVHP v rokoch 80.

 

Nie, ja ich nechcem podceňovať. Isto majú dostatok intelektuálneho potenciálu a aj dostatok surovín. Akurát fakt neviem, prečo nemám doma 80% elektrospotrebičov Made in Russia. Už aj tí Číňania sú u nás doma viac zastúpený Keď už teda rozoberáme argumenty pregrganého západu ako sú akcionárske výnosy, tak sa ich prosím držme. A nemontujem dohromady argumentáciu technológiami s ktorými sa 99.9% Rusov v živote nestretne.

Alebo že by som si nevšimol, že každý Rus má pred barákom nejakú modernú stíhačku a niektorý aj dve. Veď ako by vozila manželka deti do škôlky?  Prečo sa s tým nechvália a prečo im tie stíhačky nezávidíme? 

Ale určite si svoj platobný systém a ďalšie západné technológie nedostupné kvôli sankciám dokážu po uvalení nášho embarga sami navrhnúť, vyvinúť a prevádzkovať. Možno budú lepšie a kúpime si aj my na ne licenciu.

Som síce tak trochu provokatér, ale nie som idealista.  Možno tak za 80-100 rokov. Vyčkáme, nie?

Viete priatelia, v tých úvahách o dokonalom Rusku, ktoré nás so západného sveta nepotrebuje, chýba jedna veličina – čas. Skúsenosť hovorí, že riadenie hospodárstva výnosmi UV KSČ funguje, ale nie v reálnom čase. Keď si nalistujete  učebnicu dejepisu strana 80. roky 20. storočia, tak sa to tam dočítate. 

Aj my sme mali svoje vlastné „Slušovické PC“ , aj my sme mali svoj bankomat a ZBK. Dokonca sme prešli od skladaného toaleťáku k rolovanému. Ale kedy? Mobily sme už nestihli ani vyvinúť. A mali sme na to aj vzdelaných ľudí a aj podporu surovinovej základne zo ZSSR.

Práve kvôli tomu času sa nožnice roztvárali. Ja to Rusom, Bielorusom a ďalším diktátorským štátnym útvarom  neberiem, že sú šikovní. Možno sa vďaka Rusom ukáže, že diktatúra a plánované hospodárstvo konečne prinesie svoje plody a porazí náš kapitalizmus a slobodnú spoločnosť.  To by bol skutočne dokonalý dôkaz sporom, že kapitalizmus, trh a slobodná spoločnosť nie sú pre ľudstvo perspektívou. Po fiasku so Severnou Kóreou by človek s úľavou zvrieskol: Konečne!

 

Len som tak trochu v tejto mojej provokácii na pochybách. Áno, akcionári západných firiem, ktoré stratia zisky kvôli uvaleniu sankcii budú nasraní. V kapitalizme sa nasranosť prejavuje zmenou investičných priorít. Pokojne môžu investovať v Rusku do novej firmy, keď budú mať pocit, že tam zhodnotia svoje peniaze lepšie  To je totiž vlastnosť voľného trhu, ktorý okrem iného má to rozhodnutie o sankciách chrániť do budúcna. Upravili sme hraničné zátarasy pre náš kapitál na Rusko-EU hraniciach? Tak sa môžu inšpirovať Depardiem.

Fakt nechápem, prečo prebieha masívne sťahovanie kapitálu a kapitalov z Ruskej ekonomiky.

Rozprával sa onehdá taký vtip:

Keď otvoria hranice na západ, treba vyliezť na strom, aby ťa nezahniavili die davy čo tam budú utekať. Keď otvoria hranice na východ, tiež treba vyliezť na strom. Aby si mohol vidieť tých debilov, čo sa tam poženú.

Nie, nie, nie je to ktovie ako politicky korektný vtip. Bol súčasťou oddelenia „vtipy o zlatú mrežu“. Ale je založený na niekoľko storočnom pozorovaní ostatného vývoja spoločností v Európe.

Tak koľkých vidíte dnes utekať do Ruska?

A to ani netreba apelovať na nejaká buržoázne huncúctva ako je sloboda, voľný trh a kapitalizmus. Netreba ani apelovať, že síce kvôli sankciám nebudeme mať v skrini plánovaných 87 nohavíc, ale len šestoro. Tak nejak sami cítime, že  stratená sloboda nestojí za 87. nohavice od uniformy v skrini a uspokojíme sa radšej so 6  kusmi a slobodou výberu medzi nimi. Máme sa tak dobre, že o trochu menej si ani nevšimneme.

A čo pospolitý ľud? 

Ešte raz sa vrátim k tomu citátu. Sledujte linku občanov prosím: „Někteří lidé pořád Rusko podceňují. Je to 150 milionový národ (veľa občanov), velká část má vysokoškolské vzdělání (veľa vzdelaných občanov), mají stovky výzkumných center (veľa super inteligentných občanov), obrovské know how (obrovsky veľa super inteligentných občanov), létají do kosmu (odvážny občania), poslali automaty na Venuši, Mars, Lunu a na další tělesa naší soustavy, mají vynikající letadla, lodě a ponorky“

Uff, toľko inteligencie na kilometer štvorcový, že až sa mi z toho hlava zatočila. A zvolia si za svojho šéfa diktátora na 20 rokov. (Možno to bude tou veľkou rozlohou Sibíri, na ktorej nikto nežije, takže sa tá inteligencia až príliš zriedila. Ale to je len taká provokačná poznámka matematika, že.)

Uff, to nebude isto náhoda, že v takejto krajine už dnes vedia, čo bude včera a včera čo bolo zajtra. (To nebude náhoda, veď aj tá poľka – Sklo-dowská. Sklo!)

Tak s dovolením sa treba k nim aj chovať, ako k dospelým občanom, ktorí veľmi dobre vedia, prečo si pestujú svojho Putina, Janukoviča, Lukašenka. Akurát, kým si nie sú istí dôkazmi svojej geniality, prosím, bolo by fajn, keby robili  si svoje experimenty so svoju diktatúru doma a nevyvážali ju k nám. Strieľali so svojich tankov doma a nemierili ich na nás (Pobaltie sme tiež my EU/NATO.). Dvojnásobne získajú svoj náskok, technologický aj spoločenský.

Alebo to už majú overené? Ty, jo, tak prečo sa chcú silou mocou s nami deliť o tak skvelý politický systém?

Jááááj, už som na to prišiel. To bude tým zadubenectvom západu, čo ma už opantalo, že mi to trvalo tak dlho. Oni nám nedovolia, aby sme k nim slobodne prišli, oni nám nedovolia, aby sme sa slobodne  ponevierali po ich území, oni nám nedovolia, aby sme sa slobodne pýtali pospolitého ľudu, lebo by sme to mohli odkukať. Nedovolia, aby sme od nich neodkukali tie výdobytky diktatúr a socializmu, vďaka ktorým nás dobehli predbehli a ufujazdili do svetlých zajtrajškov.

Takáto je skutočná pravda s tou železnou oponou, čo sme ju proti Západu aj my toť nedávno v 80. rokov 20. storočia  mali natiahnutú.

No nie sme my, tu v strednej a západnej Europe zadubení, keď si nechceme brať príklady z Bieloruska? No neboli sme zadubený, že sme si svoju vlastnú diktatúru v 1989 zavrhli?

Aby aj moje deti a inžinier pochopili: Všetci navzájom sa potrebujeme dohodnúť, aby sme spoločne na tejto planéte žili v mieri, slobode a vzájomnom rešpekte. Vo svojich hraniciach má každá štátotvorná skupina (nech už je to národ, náboženstvo či kamoši holdujúci pivu) právo robiť čo uzná za vhodné. Nikto ale nemá najmenšie právo silou vnucovať svoje pravdy druhému. Leda ak dobrým príkladom nalákať ostatných, aby sa k nim pridal. Áno, som štváč demokracie, slobodného rozhodnutia jednotlivca a boja príkladom. A irónia je jedným z mojich bojových nástrojov.

Nechcem, vás svojou iróniou zosmiešniť, len nemám tú trpezlivosť čakať, kým na svoje omyli prídete sami. Tak vám ich ukazujem na vás samých a snažím sa vám na príkladoch toho dobrého ukázať, že demokracia a sloboda by vás mali zlákať a už by ste ju nemali chcieť obetovať. 

Pod čiarou: Ak máte problém s chápaním irónie, ani nekomentujte.

Share Button