Ako nám liberálom rozumieť, milí konzervatívci

Strana založená na ideológii (poučili ma kdesi ktosi, že mám používať radšej „hodnotovú orientáciu“), tak tam každý nejako musí reflektovať tú hodnotovú orientáciu, okolo ktorej sa to točí.

Nejaké základné princípy máme všetci proste v sebe, inak by nás to k sebe neťahalo a nedali by sme sa dohromady.

No a keď sa takto spojení rozhádajú, tak nikoho nenapadne odísť, lebo nechceme opustiť ten svoj vlastný základ – tú hodnotovú orientáciu, v mojom prípade ten liberalizmus. Ľudí by sme pokojne opustili, ale seba samého? Svoju hodnotovú orientáciu?

V krajnom prípade môžeme odísť do inej rovnako hodnotovej  (v mojom prípade liberálnej) strany. Ale to už je ľahšie (a hlavne užitočnejšie) vyhrať vnútrostranícke voľby. Liberáli majú radi hlasovania.

Liberálom iný názor fakt nevadí

Liberáli majú rôzny pohľad na svet medzi sebou.  A pokojne medzi sebou nesúhlasíme.

Liberalizmus je založený na veľkej miere osobnej slobody. Tak veľkej, že cudzí iný pohľad na svet ma netrápi z dôvodu, že ho niekto má. Môže ma ale štvať, že nie je rovnaký ako môj. Ale nech si ho pokojne má. A nech presviedča ostatných, že by ho mohli mať spolu s ním rovnaký.

Preto sú pre liberálov medzi sebou aj navonok tak dôležité dohody. Uvedomujeme si, že svet očakáva nejaké jednotné a ustálené postoje, keď nás vidia pokope. Tak niekoľko dohôd vždy stvoríme.

A keďže ich je aj tak len pár o tých najzásadnejších veciach, tak chápeme ich dôležitosť (a ťažké pôrodné bolesti, ktoré ich sprevádzali), tak ich aj poriadne dodržiavame.

Samozrejmosť konzervatívneho nepochopenia

Konzervatívcom vadí, že vôbec niekto má iný názor. Že sa nedrží línie. Línie, ktorá raz bola prijatá na dlhoooo. A zmeniť ju je vlastne nepredstaviteľným rozbitím samotných základov.

A je úplne pochopiteľné, že keď vidí konzervatívec ako si liberáli každý hovorí iné, tak svojou prizmou to vidia ako rozkol/hádku/nenormálnosť. My to vidíme ako dobrú cestu k porozumeniu.

Nehádžte nás do jedného vreca

Hádam som vám ukázal, prečo nás nemáte hádzať do jedného vreca.

Liberáli sú proste z princípu každý veľmi iný. Občas už aj len z princípu sa chceme medzi sebou odlišovať.  Milujeme osobnú slobodu, slobodu vyjadrovania, názoru.

Ja viem, že vás mätie to, že všetci máme jednu nálepku „liberál“. Máte pocit, že keď jedna nálepka – tak jeden názor.

No ale to sa vám snažím vysvetliť, že je to v prípade liberálov presne naopak.  Práve vďaka tej nálepke by ste mali vedieť,  že keď sa 100 liberálne onálepkovaných  opýtate, dostanete  128 rôznych názorov.  To je vlastnosť.

Príklad: Galko si myslí, že Blaha by si pár faciek už za svoje sprosté reči zaslúžil. Ja si myslím, že je dobré použiť tie facky len ako metaforu odporu k jeho sprostým rečiam. Niekto ďalší si myslí, že Blahove reči treba odmietnuť len slovom „somariny“.

Tri rôzne postoje troch liberálov. Ani jeden z nich sa nechce dotknúť Bahovho práva na jeho názor. Ani ho nechceme potrestať tak, že už nikdy nebude môcť svoj názor vyjadriť.  To je to liberálne minimum – umožni mať iný názor a prezentovať ho. Každý z nás má inú predstavu, akú zodpovednosť by mal Blaha za svoje sprosté reči niesť.

Kvôli  jednému názoru sa musíme dohodnúť

Ak chcete od viacerých  liberálov jeden názor, požiadajte ich, aby sa dohodli a počkajte na túto dohodu.  Buďte ale poctivý a potom sa už pýtajte nie na názor jednotlivcov, ale na ten spoločný postoj.

Bude im to trvať hodnú chvíľu. Najprv si každý z nich povie svoje, potom bude hľadať spojencov a nakoniec po 2-3 kolách hlasovania sa na jednej verzii zhodnú. A tú budú potom tvrdo dodržiavať, tvrdo hájiť. Až do ďalšieho hlasovania.

Že vám to niečo pripomína? Áno, demokracia západoeurópskeho typu presne takto funguje. Preto sa jej hovorí aj „liberálna“ demokracia.

Príklad: Keď sa kohokoľvek na kandidátke SaS z ostatných volieb opýtate na jeho osobný postoj k utečencom, dostanete 150-165 rôznych postojov. Keď sa ktoréhokoľvek opýtate na postoj SaS, povedia vám: Jedine tento a ten budem navonok presadzovať.

Tým postojom si bude každý partner SaS môcť byť istý, nech sa opýtate kohokoľvek. Pretože partnerom nebude liberálny jednotlivec. Partnerom bude SaS. A tá má nejakú vnútornú dohodu.

Zhrniem to: Keď máte za partnerov 10-15 liberálnych jednotlivcov, tak získate 15-20 rôznych riešení. Keď je vaším partnerom spolok zložený z 10-15 liberálov, tak od tohto spolku dostanete pevnou dohodou garantovaný 1 a práve 1 postoj.

Share Button