Akcionári kašlú na svoj majetok, zasiahne švajčiarsky ľud

Predstavte si, že ste majiteľom firmy. Rozhodnete sa najať si výkonného riaditeľa. Dáte mu nejaký základný minimálny plat. A súčasne dekrét, v ktorom ho menujete do funkcie toho výkonného riaditeľa s priznaným nejakým zodpovedajúcim platom. Výšku toho platu si vy, ako majiteľk firmy určíte z ohľadom na možnosti firmy a svoju lakomosť, on – výkonný riaditeľ s tým súhlasí.

S tou predstavou to išlo, že?

Tak a teraz si predstavte, že ste ten majiteľ a je vám úplne jedno, koľko bude mať výkonný riaditeľ vašej firmy plat. Necháte to len a len na ňom. A on si napíše na bianko zmluvu nejakú 8 miestnu cifru. A vy ste stále spokojný.

To už sa vám predstavuje ťažšie, že? Predsa len, je to tak trochu útok na vašu lakomosť.

Tak si teraz predstavte, že voľne pobiehajúci ľud rozhodne, že musíte dať svojmu výkonnému riaditeľovi presne definovaný plat. Žiadny iný, ale taký, ako ľud  a jeho zmysel pre jeho (toho ľudu) lakomosť rozhodol.

Nepredstaviteľné? Nuž jasne, že nepredstaviteľné! Pretože sa demokracia zamiešala niekde, kde demokratické nástroje nemajú čo robiť.

Minderův návrh akcionářům zajišťuje lepší postavení při rozhodování o firmě. Vedení by podle něj mělo vlastníky beze zbytku informovat o platech vedoucích pracovníků a pravidelné hlasování akcionářů o výši odměn bude pro firmu závazné. Pokud tedy akcionáři rozhodnou třeba o zrušení „zlatých padáků“, obřích bonusů pro odcházející manažery, musí je vedení poslechnout. V případě porušení pravidel budou podle návrhu hrozit dotyčným až tři roky vězení nebo pokuta až do výše půlročního platu.

Zdroj:  Švýcaři v referendu odmítli zlaté padáky a pohádkové platy pro manažery – iDNES.cz.

 

Moji skalní to už vedia. Poučil som vás v článku Ak som demokrat, to neznamená, že som dementný, že demokratické nástroje patria len do prostredia demokracie. V podnikaní demokracia nemá miesto. Podnikanie je prísne autokratické prostredie, kde jediným s právom rozhodovať je majiteľ. A nikto mu nemá do toho čo tárať. Naozaj si myslíte, že ľud má demokraticky rozhodovať o spôsobe výkonu ekonomických práv v súkromnej firme?

Aha, oni tí akcionári, serú na výkon svojich akcionárskych práv. Im, tým akcionárom, je úplne jedno, že im neostáva na dividendy, pretože výkonný riaditelia si doja ich firmu cez prémie a zlaté padáky. A to (Marx-Engels-Lenin)-dá nebude aby si takto so súkromným majetkom kde-aký majiteľ šafáril, že?

Ten istý ľud dáva skrze svojich volených zástupcov týmto súkromným firmám veľké peniaze zo svojich daní, len aby zachovali pracovné miesta. A tak sa potom ten istý ľud cíti  oprávnený zasahovať do platov. Ten istý ľud, skrze svojich volených zástupcov, zachraňuje tieto firmy pred krachom, len aby sa im zachovali ich biedne platené úradnícke a robotnícke miesta.

A takto by som mohol v tých absurditách pokračovať. Kocúrkovo-hadr. Čím dlhšie žijem, tým mám radšej myslenie môjho psa. Psa nemám.

Share Button

Názor na “Akcionári kašlú na svoj majetok, zasiahne švajčiarsky ľud”

Komentáre sú zakázané.