Zamneď: Rozprávka o synergickom efekte investícii

Toto je blog a ako taký je to čisto subjektívny žáner. Čistota žánru mi priam prikazuje, aby som písal názory, ktoré sú zmesou

  1. faktov
  2. osobnej skúsenosti
  3. osobného presvedčenia
  4. túžby po inej realite

Preto na „nie sú dôkazy, skutok sa nestal“ už dávno nehrám. Dôkazy sú len jedne z faktorov, ktoré ovplyvňujú naše činy.

Na osobnom postoji som staval svoje články o ruskej okupácii Krymu a ruskom útoku na juhovýchodnú Ukrajinu. Chvíľu to trvalo a vy ste dostali aj svoje vysnívané dôkazy. Mal som jasno od začiatku a riskoval som, že sa budem mýliť. Aj najlepší z najlepších ježkov občas z lezú z kefy. A ja vám dávam priestor, aby ste mi to, aký som somár pomýlený, v komentároch či na svojom blogu pripomenuli. Blogovanie je proste fér.

Ak by som mal stavať svoj život len na dôkazoch, nikdy by som sa tak dobre nepobavil na nasledovnom citáte:

Máte pravdu, je za pět minut dvanáct, pokud chceme hrát v médiích významnější roli. Je tady příležitost nakoupit více médií a vytvořit konsolidovanou skupinu. Druhým jasně ekonomickým důvodem je synergie s našimi dalšími aktivitami. Když máte větší podíl na trhu, tak jste silnější při jednání se zadavateli reklamy a dosahujete lepší ceny. Penta má silné retailové části. Lékárny Dr. Max, sázkovou kancelář Fortuna, zdravotnické projekty, pojišťovny, polikliniky. Budeme schopni výhodněji pracovat s inzercí na všechny tyto produkty. To jsou ekonomické důvody, proč nakupujeme média.

Zdroj:  Nákupem médií posouváme zemi k Německu, říká šéf Penty – Echo24.cz.

Áno, dôkazy k uvedenému synergickému efektu mám. Mám veľký prehľad o fungovaní lekárenských sietí. Tam ten synergický efekt jasne vidím. Dokážem ho pekne pomenovať a pri svojej konzultačnej práci pre lekárenské siete na to myslím.

Ale je tu ešte jeden synergický efekt. A ako som spomenul, sme na blogu, budú pocity. Bez dôkazov, takže tento druh synergického efektu sa nikdy nestal.

Úkrok stranou.
Len na vysvetlenie mladším, menej pamätajúcim. Výrok „Nie sú dôkazy, skutok sa nestal“ je Mečiarovo/Lexovo/súdu vyjadrenie,  ktoré vychádza z kontextu, že Krajči zmaril referendum/SIS odvliekla Kováča mladšieho. Keďže Mečiar udelil amnestie, nesmie sa  to už nikdy vyšetrovať. Takže nikto už nikde nehľadal dôkazy. Neboli dôkazy, skutok sa nestal. Hm, ale na referendovom lístku chýbala otázka a Kováč ml. sa prebudil v Hainburgu. A súd rozhodol, že sa nesmieme pýtať a ani o tom hovoriť.  Ako sa zachovali občania? HZDS do dnes vyhráva voľby?
Koniec úkroku stranou.

Život nie je súdne pojednávanie. Môžete pokojne robiť rozhodnutia podľa pocitov, bez akejkoľvek väzby na dôkazy. Dokonca môžete robiť rozhodnutia na základe svojich osobných skúseností, ku ktorým nemusíte nič dokazovať. Slobodný občan v slobodnej krajine môže pokojne robiť aj sprostosti.

Tak vám teraz ukážem moje osobné rozhodnutie na základe osobnej skúsenosti:

Viem si veľmi dobre a farbisto predstaviť, že rozpad redakcie Sme bol po vstupe investícii jedných z kapitánov priemyslu nevyhnutný.

Pýtate sa, aká skúsenosť ma k tomu vedie?

Svoje osobné skúsenosti vám nebudem rozprávať. Namiesto toho vám porozprávam jednu rozprávku:

Kapitáni priemyslu sú v pred-predvolebnom čase navšetvovaný politikmi. Títo politici im za požičanie peňazí na zvolenie sľúbia po zvolení vrátenie peňazí. Niektorí kapitáni priemyslu teraz budú môcť ponúknuť nie len peniaze, ale aj materiálnu pomoc v podobe mediálneho priestoru. To je ten synergický efekt, pomocou ktorého si dokážu posilniť svoje investície do predvolebnej kampane.

Koniec rozprávky. Nikto to nikdy nedokázal, nie sú dôkazy, takže je to len obyčajná rozprávka.

Je to len rozprávka, nie sú dôkazy, takže sa skutok nikdy nestal. Stačí keď sa opýtate každého jedného z kapitánov priemyslu a ich sekretárok a skutočne zistíte, že sa žiaden taký skutok v roku 2006 nestal. Že na žiadnom stole neostali žiadne syrové misy, ktoré niekto nedojedol vlastnými ústami a v žiadnej kancelárii neostalo teplo na stoličke po boxeroch ťažkej váhy.

Nie sú dôkazy, skutok sa nestal. Ale redakcia Sme sa rozpadla.

Při nepochopení politického boje kolem předchozích voleb na Slovensku, kde vytáhli deset let známý pamflet, který už v té době všichni novináři na Slovensku, včetně těch ze SME, důvěrně znali. Média naběhla zájmu dvou politických uskupení, kterým se to hodilo. (Strana Sloboda a Solidarita tehdejšího šéfa parlamentu Richarda Sulíka a strana 99 procent, pozn. red.). Sulík vytáhl Gorilu jako neuvěřitelný objev. Přestože to každý v Bratislavě včetně redaktorů SME roky znal. A vždycky předtím to zahodili, protože to byly nesmyslné seznamy lží a blábolů. Najednou se to ale před volbami hodilo. Sulík se hned Gorily chytl, hned zaútočil na Dzurindu a žádal jeho rezignaci. Tihle ti revolucionáři ze SME se stali nosnými motory celé gorilí kampaně. No a vždycky hledali nového nepřítele. Tak si v Gorile našli Pentu a tehdejší pravicovou vládu.

Zdroj:  Nákupem médií posouváme zemi k Německu, říká šéf Penty – Echo24.cz.

 

Neverte mi, toto je len rozprávka. Prečo by ste mi verili, veď neprinášam žiadne dôkazy. Ani ten test pozornosti nie je autentický. To by musela byť tá gorila hranatejšia.

Táto rozprávka patrí do série mojich článok Zamyslenie na nedeľu. Keď sa zamyslíte, prečo mi neveríte, splnila táto rozprávka svoj cieľ. A ak sa vám nepáčila tá moja, tu je odškodné:

Share Button

Názor na “Zamneď: Rozprávka o synergickom efekte investícii”

Komentáre sú zakázané.