Povedzme si to otvorene: Za 2 mesiace sa s personálnym posilnením hygienikov nič nestalo, testuj a izoluj nefunguje

 Epidemiológovia, ktorí na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva pracujú, sú veľmi zaneprázdnení. Pri väčšom náraste prípadov musia vyhľadávať ich kontakty. Často sa skloňuje, že majú nadčasy do polnoci a viacerí pracujú na pokraji svojich možností. A to v prípade, že máme menej ako sto nakazených denne. Čo sa stane, ak sa nákaza bude šíriť rýchlejšie?

V prvej vlne mali úrady napríklad pomoc medikov, tí sa ale často vracajú do škôl a nemajú čas venovať sa pomoci úradom verejného zdravotníctva.

O nedostatku ľudí na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva sa hovorí od prvej vlny. Hlavný hygienik Ján Mikas po prvej vlne povedal: „Veľa skúsených odborníkov odchádza do dôchodku a máme problém niektoré miesta obsadiť, lebo nemôžeme konkurovať súkromným podnikom. Je ťažké udržať ľudí. Potrebovali by sme viac ľudí aj peňazí. Ale dôležitejší je personál, lebo môžete mať peniaze, ale zo dňa na deň nezoženiete ľudí, ktorí sú skúsení a vedia, čo majú robiť. Niekedy trvá aj roky, kým dostanú istotu a stanú sa odborníkmi vo svojich oblastiach.“  A situácia sa výrazne nemení.

Source: Je Matovič na druhú vlnu pripravený lepšie ako Pellegrini na prvú? – Denník N

Povedzme si to otvorene: Za 2 mesiace sa s personálnym posilnením hygienikov nič nestalo, jediná fungujúca a overená stratégia testuj a izoluj nemá ako fungovať. Na jej fungovanie potrebujeme hrubú silu. Žiaden stroj občanom nezavolá, len a len hrubá sila stoviek vyškolených vyčlenených len a len na túto činnosť.

Share Button