Morálni giganti

Čo slovo to grc, čo veta, to hruda kentusu.

Ešte začiatkom septembra Muňko Richterovi sľúbil, že z parlamentu odíde.

Muňko v piatok oznámil, že parlamentnú funkciu neopustí, lebo mu umožňuje podieľať sa na schvaľovaní predovšetkým sociálnych zákonov. „Súčasný výkon funkcie generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne a poslaneckého mandátu nie je v rozpore ani vecne, ani eticky a zákon to umožňuje,“ citovala SITA Janu Hrabkovú z tlačového odboru poisťovne.

Parlament má len do konca tohto roka zasadať dokopy päť týždňov. Rokovania trvajú od rána do siedmej večer. Muňko by mal chodiť aj na hospodársky výbor, ktorého je členom.

„Pán Muňko už raz poisťovňu viedol a išla dole vodou,“ Muňko riadil poisťovňu v rokoch 2008 až 2010, v parlamente v tom čase nebol.

Poslanci Smeru sa v piatok zdráhali hodnotiť, či by mal ich kolega zastávať obe funkcie. „Je to záležitosť pánov Richtera a Muňka, aby sa dohodli,“

„Je to ich vec,“ povedal aj Pavol Goga z výboru pre nezlučiteľnosť funkcii.

„Ak žijeme v právnom štáte, mali by sme rešpektovať jeho rozhodnutie,“ povedal poslanec Smeru.

Muňko tvrdí, že poslanecký plat okolo 3400 eur mesačne bude posielať Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave. Poisťovni nechal ušlú mzdu 106-tisíc eur,

Muňko je bývalým agentom ŠtB. V minulosti ho vyšetrovali pre nelegálny chov vzácnych papagájov, nič mu nedokázali.

http://m.sme.sk/?cl=6549703

Vláda vybrala do Súdnej rady ľudí, ktorí žiadajú odškodné za platovú diskrimináciu.

Diskriminačné žaloby podali sudcovia Ľuboš Sádovský, Eva Fulcová a Jaroslav Chlebovič. Ich nomináciu do rady včera schválil kabinet na výjazdovom rokovaní na návrh ministra spravodlivosti Tomáša Boreca. HN sa podarilo zistiť, že sa v minulosti obrátili na súd so žiadosťou o odškodné vo výške desiatok tisíc eur za údajnú platovú diskrimináciu. Borec tento fakt potvrdil. „Zaujímal som sa o to vopred a dostal som túto informáciu.“

Jeden z trojice sudcov – šéf bratislavského krajského súdu Sádovský žalobu už v minulosti stiahol, ostatné dve sú podľa informácií HN stále živé.

http://hnonline.sk/slovensko/c1-57653430-fico-si-vybral-sudcov-co-zaluju-stat

Sudca včera reagoval, že žiadnu diskriminačnú žalobu si nepodal, tak ju ani nemohol stiahnuť.

Vlani rozhodoval v odvolacom konaní o tom, či bude môcť ministerstvo spravodlivosti vstúpiť do sporu medzi sudcami Najvyššieho súdu a Najvyšším súdom. Neumožnil to. Jedenásti sudcovia tak vyhrali po stotisíc eur, ktoré im na okresnom súde priklepla sudkyňa Patrícia Skotnická.

Bývalej súdnej úradníčke Najvyššieho súdu pripadla žaloba sudcov v deň, keď ju prezident vymenoval za sudkyňu.

http://m.sme.sk/?cl=6548701

Hrozbou žaloby odbíja šéf Špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik otázky, ako dostal titul PhD. na súkromnej Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. O titule mlčí aj škola.

„Špeciálny prokurátor sa pýta, prečo práve teraz? Komu na prospech? Komu zavadzia? Špeciálny prokurátor zvažuje podanie žaloby na ochranu osobnosti,“ povedala jeho hovorkyňa Andrea Predajňová.

Škola vo štvrtok zverejnila iba to, že Kováčik písal dizertačnú prácu na tému Intervencia štátu pri zásahu do rodičovských práv a domáce násilie. Prácu však neukázala.

Kováčik sa v 80. rokoch stal doktorom práv na Univerzite Komenského. Odvtedy sa venoval trestnému právu. Najprv pracoval na vojenskej prokuratúre, od roku 2004 je na špeciálnej. Právo učí aj na Vysokej škole sv. Alžbety.

Na titul PhD. treba výskumnú činnosť vo zvolenom odbore. Vysoká škola sv. Alžbety udeľuje titul v odboroch verejné zdravotníctvo, ošetrovateľstvo a sociálna práca. Na ktorom bol Kováčik, tají.

Premiéra Roberta Fica nezaujíma, že šéf Špeciálnej prokuratúry diplom neobjasnil. „Je to vec mimo kompetencie predsedu vlády,“ reagoval hovorca Erik Tomáš.

Postoj školy a Kováčika nehodnotí ani minister školstva Dušan Čaplovič (Smer).

http://m.sme.sk/?cl=6548699

Minister Jahnátek najprv nevidel dôvod na zákaz predaja českého alkoholu. Teraz nevidí dôvod na jeho zrušenie.

O zrušení zákazu bude ministerstvo uvažovať, „keď bude nájdený aj posledný liter“, povedala tlačová tajomníčka ministerstva Zuzana Gulová.

Postoj ministerstva pôdohospodárstva schvaľuje aj Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku. Generálny sekretár združenia Július Forsthoffer povedal, že domáci liehovarníci navštívili ministra Ľubomíra Jahnátka. „Nelobovali sme za zákaz, ale za ochranu zdravia obyvateľov Slovenska,“ povedal.

http://ekonomika.sme.sk/c/6548635/jahnatek-nechcel-cesky-alkohol-zakazovat-teraz-nechce-zakaz-zrusit.html

Ospravedlňujem sa za nie úplne korektné citovanie (rozsah väčší ako je obvyklé). No v prípade sudcov, jeden nikdy nevie.

Prečo sa v tom čubrem? Je to tak ilustujúce, že by som nerád zabudol, akí morálni giganti disponujú štátnym rozpočom Slovenskej republiky. September bol vskutku bohatý na hlúbovú zeleninu. A to som priatelia, prelistoval len sme.sk a len za tento týždeň.

Share Button