Financujete si už konečne svojho vojaka?

Základnou charakteristikou našej západnej civilizácie je, že sa nám nechce bojovať. Nechce sa nám riskovať svoju účasť vo vojne. Ale čo spraviť, keď na nás zaútočia?

Dnes zaznelo od spravodaja českého rozhlasu v Mariupole:

Je v meste cítiť hrozbu ďalšieho útoku?

To určite je. Tá nálada je úplne iná ako napríklad v Odese, ktorú som navštívil po ceste. Ještě v Melitopolu se vůbec nezdá, že by v zemi byla válka, město funguje jako provinční centrum úplně normálně, ale tady v Mariupolu už je to jiné. To je poznat od samotného vjezdu, že na ulicích je daleko méně lidí. Teď se setmělo a na ulicích už není prakticky nikdo, začíná to připomínat tu tíživou atmosféru Doněcku a Luhansku, kde také po setmění vlastně už nikdo na ulici nevycházel, kdo nezbytně nemusel

Tá ofenzíva môže prísť v najbližších dňoch, nikto nevie kedy zaútočia separatisti, čo sú vzdialený pár kilometrov podporovaný Ruskom z poza veľmi blízkej hranice.

V Mariupole sa očakáva útok separatistov. Chápete? Samopalníci sa rozhodli, že zaútočia, aby získali viac územia. Naozaj len a len náhodou chcú zaútočiť na mesto na spojnici kontinentálálneho Ruska a už vyše roka Ruskom okupovaného Krymu.

Nuž, takéto je dnes, 9.2 2015 situácia. Čaká sa ďalší útok v snahe získať viac územia pre proruské sily.

Kde sa zastavia proruský teroristi? Čo im bráni, aby pokračovali smerom ku Kyjevu. Potom k Užhorodu?

Ruský minister zahraničia včera, áno včera povedal:

Vzhledem k tomu, že se snažil prezentovat anexi Krymu jako příklad dodržování norem mezinárodního práva a Charty OSN, a sjednocení Německa (na platformě smlouvy 4+2, jejímž signatářem byl SSSR) za jejich porušení, to ani nemohlo dopadnout jinak. Podstatné přitom je, že se Lavrov nezbláznil, ale spolehlivě splnil zadání, které v Kremlu dostal.

Putin, který zůstal doma v Moskvě, téměř ve stejnou dobu promlouval na sjezdu Federace nezávislých ruských odborů, kde sdělil, že Rusko není ve válce, ale čelí neustálým pokusům o zbrždění svého rozvoje, což nehodlá akceptovat, a své odhodlání bít se proti nepřátelskému Západu až do konce podtrhl výrokem: „Rusko nebude žít v polookupaci!

Zdroj:  Putin je vyzývatelem Západu.

Tak si to dajme dohromady. To sú jasné fakty. Nech to preberám z akejkoľvek strany nič iné ako budúci vojenský ozbrojený útok na ďalšie a ďalšie územia mi z toho nevychádza.

Áno, môže sa stať, že zajtra ani pozajtra ani už nikdy proruskí terorosti nezaútočia so snahou získať pomocou zbraní ďalšie územia. O pár dní uvidíme. Je to ešte stále niekoľko stoviek kilometrov od našich hraníc. A keď hovorím našich, tak mám na mysli hranice NATO. Samostatné Slovensko je zlupnuteľné ako malina. Jediná naša šanca je kolektívnej obrane.

Je jediná istota. Postarať sa, aby hranice NATO boli nepriestupné pre ruskú vojenskú silu. To je základ a definitívne minimum.  O tom nie je so mnou absolútne žiadna diskusia. Či sa nám to páči alebo nie, ak Putin povie, že sa mu nepáči dnešné usporiadanie svetového poriadku, tak naozaj musíme zásadne opevniť naše hranice.

A čo s Ukrajinou? Nuž ak nám ostávajú sily a prostriedky a ak si trúfame, môžeme sa postarať o predsadenú líniu pred našimi hranicami.

Ak sa vám nechce osobne do vojny, musíte si nájsť náhradu. Svojho profesionálneho vojaka, ktorý bude strážiť a brániť našu hranicu. Sú to peniaze a zas peniaze, ktoré budeme musieť vynaložiť na fyzickú ochranu dnešného nášho životného štandardu. Ak nevynaložíme peniaze budeme musieť vynaložiť samých seba.

Ale o tom som už písal, že? Pred rokom. Nájdite si to. Tri body: Hranice, krízová komunikácia, vzťahy na úrovni studenej vojny. Je to tu.

Ešte raz zopakujem, čo povedal Putin:

Rusko je zásadně nespokojeno s tím, jak vypadá současný svět, jenž svou podobu získal v posledních pětadvaceti letech. Z Kremlu po dlouhé době zaznělo něco, čemu je nejen možné, ale nutné věřit.
Zdroj:  Putin je vyzývatelem Západu.

 

„Válku, díky bohu, nemáme. Ale zcela jasně existuje snaha zamezit různými prostředky našemu rozvoji, existuje snaha ‚zmrazit‘ světový pořádek, který vznikl v posledních desetiletích po rozpadu Sovětského svazu a v jehož čele je jediný nepochybný vůdce, který jím chce zůstat. Chce jím zůstat ve víře, že on může vše a ti druzí mohou jen to, co on jim dovolí a co je v jeho zájmu,“ řekl podle agentury Putin na sjezdu ruských odborářů.

Zdroj:  Putin: Rusku nevyhovuje světový pořádek po rozpadu Sovětského svazu.

Rusko dnes nie je pre ostatný svet tak atraktívne, aby ho chceli dobrovoľne nasledovať iné krajiny. Ako potom inak, ako vojenskou silou môže dnes Rusko zabezpečiť revíziu  stavu, ktorý sa v strednej a východnej Európe budoval za posledných 25 rokov?

Samozrejme, stačí v našich demokraciách vyhrať voľby s proruským volebným programom.  Putin týmto volebným spôsobom mohol získať polovicu Ukrajiny. Pokojnou volebnou cestou mohol získať aj Krym.  Nie že nie. Mohol! Čo ale urobil Putin? Vytiahol zbrane a zaútočil vojenskou silou.

Verte si čomu chcete, ale opevnením našich hraníc a vzdušného priestoru nič neskazíme. Rád sa budem mýliť, ach ako rád sa budem mýliť.

Mierová ruka k Rusku v podobe obchodovania, navštevovania sa je od nás stále v predpažení ponúknutá. Spolupráca je pre nás preferovaným riešením. Len a len vtedy, keď Rusko spoločne s ostatnými členmi BR OSN vytvorí kontingent Modrých prilieb a tento medzinárodný mierový kontingent sa postaví medzi ukrajinskú armádu a teroristov, bude veta: Rusko je agresorom na Ukrajine,  vyvrátená.

Rusko má dnes jedinú šancu ako sa stať skutočnou globálnou veľmocou. Podieľať sa na mierovom pláne pre Ukrajinu. Spolu s nami, s našou EU. Bok po boku svinským krokom zahnať samozvaných samopalníkov domov k mame.

Ja si prajem, aby bolo Rusko globálna veľmoc, aby spolu s nami z EU spoločne riešila Rwandu, Somálsko, Severnú Kóreu. Na planéte je toľko priestoru pre to, aby Rusko ukázalo svoj veľmocenský potenciál.  Či Rusko chce, alebo nechce, musí to robiť spolu s nami v EU a spolu s USA. A ak sa chce pridať Čína či Brazília, bude to len super.

Share Button