Americkí republikáni nezrušením Obamacare posunuli civilizáciu o krok ďalej

Až keď posledný v rade ohlási, že už je to OK, až vtedy si môžeme ako spoločnosť povedať, že vec je vyriešená.

Platí to o hlade. Platí to o chudobe, platí to o smrteľných infekčných chorobách. A platí to aj o ľudskej solidarite v chorobe.

Ak už ani americkí republikáni nemajú pocit, že je správne nestarať sa o blížneho svojho v chorobe, už to potom pochopilo celé politické spektrum.

Európa 21. storočia je spomedzi všetkých kútov zemegule (ak teda uznáme, že guľa má kúty) ťahúňom pri definícii ľudských práv a nárokov. Do portfólia humanizmu Európy 21. storočia patrí neodmysliteľne plná nediskriminujúca zdravotná záchranná sieť.

Ak už aj americkí republikáni, ako posledná politická skupina na to pristúpila, civilizácia sa posunula.

Viac som o neprekročiteľnosti solidárneho systému písal v linkovanom článku: Pevná zdravotná záchranná sieť je podmienkou liberalizmu

Americkí republikáni, zdá sa, už dávno  opustili svoj zásadový postoj Dávno.

Tomas Bella upozornil na zaujímavý fakt: Republikánsky senátor odpovedá na otázku, prečo Republikáni nehlasovali za zrušenie Obamacare teraz, keď zaň hlasovali veľakrát v minulosti.

“Sometimes you’re playing Fantasy Football and sometimes you’re in the real game,” Barton said.

“We knew [Obama], if we could get a repeal bill to his desk, would almost certainly veto it. This time we knew if it got to the president’s desk it would be signed.”

Zdroj: Nobody Knew Governing Could Be So Complicated

Môžem sa len dohadovať, čo prividelo ameriských republikánov k zmene paradigmy.  Možno si skúsili cvične povedať človeku, ktorý má zápal pľúc, že umrie, lebo nemá svoje vlastné peniaze na antibiotiká za 20€.

Možno sa skúsili postaviť pred svojho voliča a cvične si vyskúšali vetu z očí do očí:  „Zaslúžiš si umrieť, lebo si si neplatil za seba zdravotné poistenie.“

Konkrétny prípad, s ktorým sme, my zdravotnícky pracovníci, dnes-a-denne konfrontovaní je, že 90% ľudí v čakárni proste nemá desiatky až stovky eur na uhradenie priamych skutočných nákladov liečby v trhových cenách. Tak to proste je. Je to 90% populácie okolo vás, vrátane vás samotných, ktorí na zaplatenie trhovej ceny liečby proste nikdy nezarobíte.

V prípade pacientov Národného onkologického ústavu alebo Národného ústavu srdcových chorôb je to 100%. Každý jeden reprezentuje desaťtisíceurové náklady na liečbu.

Súčasný systém na Slovensku má mrte chýb. Je veľkou chybou, ak pri ich odstraňovaní vylejeme princíp solidarity. Urobím všetko preto, aby solidárny plátcovia boli na svoju solidaritu prirodzene hrdý, aby to nepovažovali za príťaž, alebo za nútenie.

Share Button